Bebek kundaklama ve faydaları

Bebek kundaklama

 

Kundaklama, rahim benzeri bir ortam sağlamak için bir bebek sarmanın pratik yoludur, kundaklamanın yeni doğan bebekleri yatıştırdığı ve daha uzun uykuya sevk ettiği görülmüştür. Bebeğinizi güvenle sarıp kundaklamayı öğrenmek ağlamayı  azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kundaklama nedir?

 

Kundaklama (ayrıca sarım olarak da adlandırılır), bebeğinizi sıcak ve güvenlik için bir battaniye ya da pamuklu bir ürüne sarılmasıdır. Kundaklamanın arzulanan etkisi bebeğinizin rahmindeki deneyimini, vücudunun etrafında hafif bir baskı ve rahatlık yaratarak yeniden taklit etmektir

Kundaklama teknikleri dünyadaki birçok ülkede gelenekseldir. Olası olumsuz etkilerle ilgili endişeler nedeniyle, Batı dünyasında on yıllardır karşı çıkılmış bir yöntemdir. Bununla birlikte, kundaklama geçmişten gelen atalarımızın kullandığı bebek rahatlatma ve koruma yöntemidir aşırı sıkma vakalarının harici yan tesiri olmadığı saptanmış bir bebek sarma yöntemidir.

Yararları

1. Kundaklama sıcaklığı sağlar

Kundaklama bebeğinizin sıcaklık kontrol sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına kadar ilk birkaç hafta içinde ekstra sıcaklık sağlar.

 

2. Kundaklama bir güvenlik duygusu sağlar

Bebeğiniz birçok yeni ve kafa karıştırıcı manzara, ses, zevk ve vücut hissi ile bir dünyaya geldi. Bazen biraz bunaldığını hissetmesi şaşılacak bir şey değil. Kundaklama, aşırı uyarılmış hissettiğinizde bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

 

3. Kundaklama bir bebeğin ‘kaygan refleks’ yanıtını sınırlar.

Kundaklamak, kollarını sallayarak ve bacaklarını tekmeleyerek kendini uyanık tutan, telaşlı, sinirli bebeğinizi rahatlatmakta faydalı olabilir.

 

4. Kundaklanan bebekler daha uzun uyur

Kundaklamak, bebeğinizin daha uzun süre uyumalarına yardımcı olabilir. Missouri, St Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar, küçük bebeklerin, kundaklandıklarında daha çabuk uyudukları ve uyku sırasında gözlerini açıp ağlamasının daha az olası olduğu sonucuna varılmiştır.

 

5. Kundaklama Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) riskini azaltabilir

ABD’de yapılan araştırmalar, uykuya daldırılmadan önce kundaklanarak veya bezle sarılmış bebeklerin sırt üstü yatma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir; SIDS riskini azalttığı bilinen bir pozisyon.

Potansiyel problemler

1. Kundaklama, kalça problemleriyle bağlantılıdır

Kalça çıkığı kundaklama yapılan toplumlarda daha yaygındır. Ancak, bu, bir bebeğin bacaklarının, sert bir uzatma konumunda tutulması durumunda bir problemdir. Bebeğinizin kollarını sıkıca çevirin, ancak bacaklarının bükülmesine izin verirseniz bunun önüne geçebilirsiniz.

 

2. Kundaklama aşırı ısınmaya yol açabilir

Çok fazla katmanla kaplıysa, bebeğiniz aşırı ısınabilir. Sıcak havalarda battaniyeden ziyade pamuklu bir kumaş kullanın. Hava çok sıcaksa, bebeğinizi kundaklamadan önce sadece bir bebek bezi giydirin. Bebeğinizin kafasını asla uyurken, daha serin aylarda bile hiçbir şey (şapka veya bere) ile örtmeyin.

 

3. Bazı bebekler kundaklandığında daha da sıkıntılı olurlar

Birçok bebek gibi, bebeğiniz başlangıçta kundaklamaya direnebilir, ancak dinlenmeye başladıktan sonra battaniyenin veya kumaşın sınırlarını bulur. Öte yandan, bazı bebekler kundaklanmadıklarında kundaklandığından daha fazla sıkıntı çekmekten nefret ederler. Bebeğinizin kundaklama seviyesi kundaklamadan sonra büyürse, uygulamayı bırakınız.

 

4. Kundaklama, daha büyük bebeklerin uykusunu bozabilir

Birçok büyük bebek, kundaklama sargısının sınırlarından kaçmak için harikadır; ancak aynı zamanda uykuya daldıklarında kundaklanmak isterler. Bu, küçük bebeğinizi yeniden hareket ettirmek için gece boyunca sayısız kez uyandığınız için uykunuzun bozulmasına neden olabilir. Daha büyük bir sarma bezi kullanmayı deneyin.

 

5. Kundaklama bebeklerin hareketliliğini ve gelişimini engelleyebilir

Bir bebeğinizin kundaklanması, uyumadan başka zamanlarda , onun hareketliliğini kısıtlayarak kas ve beceri gelişimini engelleyebilir. Bebeğiniz yuvarlanmak, oturmak veya ayakta durmak gibi yeni bulduğu yetenekleri uygulamaya çalıştığı zaman, bu kundaklamayı yapmasını engelleyeceğinden dolayı hüsrana uğrayabilir.

SSS

1. Bebeğimi kundaklamaya başlamak için en uygun zaman ne zaman?

Bebekler doğdukları anda kundaklanabilir.

 

2. Çocuğumu hiç kıpırdatmasaydım, ne zaman başlamak için çok geç olur?

Kundaklama muhtemelen ilk 3 ila 4 ayda en faydalıdır; Birçok bebek,  sıkıntısını yaşadığı bir yaştır . Uykuya dalmakta zorluk çeken ya da gece sık sık uyanan daha büyük bir bebeği kundamaya çalışmak da faydalı olabilir. Daha büyük olanı bebeğinizin kundaklamaya direnme olasılığı daha yüksektir. Bebeğiniz daha da üzülürse devam etmeyin.

 

3. Ne zaman bebeğimi kundaklamayı bırakmalıyım?

Bebeğiniz yaklaşık 1 aylık olduğunda, uyanıkken onu kundaklamayı bırakmak isteyebilirsiniz. Bebeklerin çoğu 3 ila 4 aylıkken kundaklamaya hazırdır. Daha iyi uyuyacak gibi görünüyorsa, uyurken bebeğinizi kundaklamaktan iyidir; Artık kundaklanmak istemediğinde ağlayarak ve tekmeleyerek bunu size bildirir.

 

4. Bebeğimin aşırı ısınıp ısınmadığını nasıl anlarım?

Serbestçe hareket edebilmek, soğutma için bir yol olabilir, bu yüzden dikkatli olmamanız durumunda, kundaklama aşırı ısınmaya yol açabilir. Bebeğinizin çok sıcak olmadığını kontrol etmek için elinizin arkasını göğsüne koyun. Derisi, elinizden biraz daha sıcak hissetmemeli, sıcak veya nemli değil. Gün boyunca veya hava daha sıcakken kundaklamak için küçük bir pamuklu veya pazen veya hafif bir şal, battaniye kullanmayın.

Alışkanlık nasıl kırılır

 

1 aydan itibaren bebeğinizi, sadece uyku zamanı geldiğinde kundaklayın. 3 aylık yaşa geldikten sonra, tek bir kolla onu kandırmaya çalışın veya daha gevşek bir şekilde kundaklamayı deneyin. Ayarladıktan sonra, belden aşağıya doğru her iki kolu dışarıda bırakarak kundaklayın. Kollarını taşıyan bir bebek uykuya  daha çabuk dalar.