Bebek Refleksleri

Bebek Refleksleri

 

Özellikle erken aylarda bebek davranışlarını doğru bir şekilde yorumlamak zordur, çünkü istemsiz hareketler içeren bebek refleksleri kasıtlı davranışlar olarak kolaylıkla yanılmaktadır. Bebek reflekslerinin bebeğinizin davranışını nasıl etkilediğini öğrenerek doğruluğunu artırabilirsiniz.

 

Refleksler nedir?

 

Bir refleks, istemeden veya otomatik olarak gerçekleştirilen bir hareket veya eylemdir. Refleksler temel vücut fonksiyonlarımızın çoğunu gerçekleştirir. Düşünmek zorunda kalmadan ortaya çıkarlar.

 

Yeni doğan bebeğinizin vücut hareketlerinin birçoğu reflekslerden kaynaklanıyor. Bazı refleks hareketler bebeğinizin normal günlük aktivitesinin bir parçası olarak kendiliğinden ortaya çıkar, bazıları ise belirli tetikleyicilere yanıt olarak ortaya çıkar.

 

beden hareketlerini bilinçli olarak kontrol etmek için hem fiziksel hem de bilişsel olarak (düşünme) yeterince gelişene kadar. Bebeğiniz 4 aylıktan önce ilkel reflekslerin çoğu yok olur, ancak bazıları bir yıl kadar sürebilir.

 

Bebeğinizin tüm yaşamı boyunca kalacağı birçok refleksi vardır, bunların çoğunda kendinizi tanıyacaksınız.

İlkel refleksler

 

  • Korku refleksi (Moro refleks)
  • ARAMA refleksi
  • Emme refleksi
  • Kavrayış refleksi
  • Ağızdan refleksi
  • Dil itme

 

Korku refleksi

Bebeğiniz sırtına yaslandığında, başını geriye doğru atar ve kollarını ve bacaklarını dışarı fırlatır, sonra kollarını ve bacaklarını göğsüne yakın çeker ve çığlık refleksini gösterir. Bu refleks, bir düşüşten kaçınmak ve bir şeye kavramak için bir girişimdir. .

 

Arama refleksi

‘Arama refleksi’ olarak da adlandırılan köklenme refleksi, doğanın bebeği memeyi bulmasına yardım etmenin yoludur. Bu refleks, yeni doğmuş bebeğinizin yanağına dokunulduğunda veya ağzının kenarından okşadığında tetiklenir. Başını döndürecek ve ağzını dokunacak tarafa doğru açarak bir şey arar. Köklendirme refleksi genellikle 3 ila 4 aylıkken kaybolur, ancak bazı bebeklerde 12 ay kadar sürebilir.

 

Emme refleksi

Çoğu tam süreli bebeklerde ve bazı dönem öncesi bebeklerde mevcut olan emme refleksi genellikle 3 aylık civarında azalır. Bu refleks, yeni doğmuş bebeğinizin ağzına bir parmak, emzik veya nipel yerleştirerek tetiklenir. Damak uyarılırken emme refleksi en kuvvetlidir. Emme refleksi, otomatik bir cevaptır ve açık bir açlık işareti değildir . (Tabii ki bir bebek acıktığında emer, ama olmadığında da emer.)

 

Emzirme sadece bir beslenme kaynağı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bebekler için sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Emzirme dürtüsü, bazı bebeklerde diğerlerinden daha güçlüdür. Birçok bebek, özellikle de 3 aylıktan küçük olanlar, beslendikleri zamana ek olarak zaman dilimlerinDE emmek isteyeceklerdir.

 

El-ağız refleksi

Bebekler ayrıca köklenme ve emme refleksleri ile giden bir el-ağız refleksi var. Bu refleks bebeğinizin yanağını veya elinin avcısını okşayarak yola çıkabilir. Okşayarak bebeğinizin köklenmesine, kolunu esnetmesine ve elini ağzına getirmesine sebep oluyor. Parmakları ya da elinizi emmek genellikle açlık belirtisi olarak yanılmaktadır.

 

Emzirme, genç bebekler için rahatlık sağlar. Bu refleks kaybolduğunda, bebeğiniz 3 aylıkken, parmaklarını ve ellerini kasten emmek için kolları üzerinde yeterli kontrol elde eder. Bu beceriyi keşfettikten sonra, sık sık yapabilir.

Dil itme

Dil itme ya da ‘ekstrüzyon refleksi’ mevcutken, bir bebeğin dudaklarına dokunulduğunda, dil otomatik olarak ileri doğru hareket eder. Bu refleks genellikle yaklaşık 3 veya 4 aylık bir süre sonra kaybolur, ancak bazı bebekler için daha uzun süre aktif kalacaktır. Bu refleks hala aktif olsa da, eğer katı yiyecekler sunulursa, bebeğiniz dil ile ağzını ağzından dışarı itiyormuş gibi görünür. Bu durumda olmasa da, bir dil itme bebeğinizin katı yiyecekleri yemeye hazır olmadığı bir işarettir .

 

Kavrama refleksi

Yeni doğan bebeğinizin avucuna dokunmak veya avuç içine dokunmak, onu tutamı sıkıca kavrayan kavramanın refleksini otomatik olarak tetikleyecektir. Bu refleks bebeğinizin tutmasına ve düşmeye karşı bir tür sigorta görevi görmesini sağlar. Kavrama refleksi sadece birkaç ay sürer ve pre-term bebeklerde daha güçlüdür. Bir bebek sıkıca tutulacağı için, bu refleks bazen yalnız olma korkusuyla karıştırılır.

Yaşam boyu refleksler

 

Bebeğiniz aynı zamanda yaşamı boyunca kalacağı birçok refleksle de doğdu. Solunum, göz kırpma, hapşırma, öksürme, esneme sadece birkaçıdır. Genç bebeklerin ebeveynleri için endişe veya karışıklığa neden olan üç refleks eylem …

 

  • Gastro-kolik refleks
  • Savunma refleksi
  • Öğürme refleksi

 

Gastro-kolik refleksi

Bir bebek, göğüs veya biberondan keskin bir şekilde emdiğinde homurdanıyorsa, bir miktar gaz veya kaka çıkarır ve daha sonra beslenmeye geri döner, bu da gastro-kolik refleksinden kaynaklanır. Bu normal bebek davranışlarındandır! Beslenme, kaka yapma isteğini tetikleyen gastro-kolik refleksi uyarır. Bazen bir bebek kaka yapar, bazen gaz geçirir, diğer zamanlarda çabaları için gösterilecek hiçbir şey olmayacaktır. Beslenme sırasında gözlemlendiğinde, bu refleks genellikle bir ağrı belirtisi olarak yanılmaktadır.

 

Saatlerce devam eden ve çıkan dalgalarda meydana gelen sık spazmlar şeklinde ortaya çıkan gastro-kolik refleksin hipersensitivitesi 4 aylıktan küçük bebeklerde bebek koliklerinin nedenleri üzerine birçok kuramdan biridir .

 

Savunma refleksi

Bir başka ilgili refleks de ‘rektal refleks’ olarak da bilinen defekasyon refleksidir. (Defekasyon bağırsak hareketine sahip olma ismine verilen isimdir). Bu refleks bebeğinizin rektumunun (bağırsağının anüsüne en yakın kısmı) genişlemesi veya doldurulmasıyla tetiklenir.

 

Rektumun etkili boşalması, hem defekasyon refleksine hem de dışkıyı dışarı itmeye yardımcı olan bir ‘zorlama’ eylemiyle karındaki artan basınca dayanır. Bebekler yaygın olarak homurdanırlar, inler ve kırmızıya dönerler ve bu refleks tetiklendiğinde gergin görünmektedirler. Defekasyon refleksine otomatik cevap veren bu davranış, genellikle kabızlık belirtisi olarak yanılmaktadır .   Tuvalet eğitiminden sonra, bir çocuk bu refleks yanıtını kontrol etmeyi ve geciktirmeyi öğrenmiştir.

 

Öğürme refleksi

Gag refleksi, özellikle çocukları ilk önce katı yiyecekler yemeye başladıklarında, ebeveynler için yaygın bir endişe kaynağıdır. Gag refleksi genellikle boğulma ile karıştırılır. Boğulmanın aksine, sessiz olan gagging çok gürültülüdür. Gag refleksi çocuğunuzu boğulmasını önler.

 

Göğüs refleksi yaşam boyunca bizimle kalır. Yetişkinler nadiren tıkanırlar çünkü yemek yemeyi öğrendiler. Katı yiyecekleri yemeyi öğrenirken, bebeğinizin ağzının etrafında ne kadar hareket ettiğini (tükürük ile karıştırabilmesi için) ve / veya yutmayı denemeden önce ne kadar yiyecek çiğnemeye ihtiyacı olduğunu görün. Eğer onu çok çabuk yutmaya çalışırsa geğirebilir.