Bebekler neden ağlar?

Bebekler neden ağlar?

 

Sevgi dolu bir ebeveyn olarak, kıymetli bebeğinizin ağlamasını duymaktan usanırız. Bu makalede, fiziksel olarak iyi bebeklerin ağlamasının yaygın nedenleri açıklanmaktadır.

 

Ağlama normal midir?

 

Bebeğinizin ağlamasını duymanız sizin için üzücü olduğundan, tüm bebeklerin ağlaması normaldir. Ağlamak mutlaka yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez ve kesinlikle kötü bir ebeveyn olduğun anlamına gelmez. Bazı bebekler diğer bebeklerden daha çok ağlarlar.

 

Ağlamak bebeğinizin sizinle iletişim kurduğu yollardan biridir. Hayatta kalma içgüdüsünün bir parçası olarak, ağlama, yiyecek ve konfor için temel ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Ağlama aynı zamanda bebeğinizin ter vermesine de yol açabilir. Aşırı şişirilmiş ve çok zaman geçtikten ağlayan bebekler, gevşemenin ve gerginliğin serbest bırakılmasının bir yoludur.

 

Bebekler başkalarının ağlama seslerinde nasıl hissettiklerini bilmezler. Ağlamazlar çünkü şımarıktırlar ve sizi kızdırmak için ağlamazlar. Sadece istediklerini veya bir şeye ihtiyaç duyduklarını anlatmaya çalışıyorlar.

Ne kadar ağlamak normaldir?

 

Hayatın ilk birkaç haftasında bebeğiniz çok uyuyacaktır, ancak uyanık olduğunda, genellikle yüksek sesle ve sıklıkla ağlar. Ortalama yenidoğan bebekler günde yaklaşık 1 1/2 saat boyunca ağlar.

 

Bebeğiniz büyüdükçe, iletişim kurmanın başka yollarını öğrenecek ve ağlama miktarı genellikle yavaş yavaş azalacaktır.

 

 

Bütün bebekler farklıdır, hatta mükemmel derecede sağlıklı bebekler bile bu rakamlardan daha fazla veya daha az ağlayabilirler. Bebeğinizin her gün ağladığında geçirdiği zaman miktarı, gerçekte olduğundan daha uzun süre hissedebilir – hatta yorgun olduğunuzda 1/2 saat bile bir sonsuzluk hissi verebilir.

Bebeklerin ağlamasının yaygın nedenleri

 

1. Açlık veya susuzluk

Bebeğinizin aç olup olmadığına bakmak her zaman göründüğü kadar basit değildir! Eğer çok acıkmış bir bebeğiniz olduğunu fark ederseniz, kendinizin hissettiğinden daha sık besleniyorsa, onun ipuçlarını yanlış yorumluyor olabilirsiniz.

 

Anne sütüyle beslenen bebekler , katı yiyecekler yemeye başlayana kadar ek suya ihtiyaç duymazlar. Bebeğinizi aç veya susadığınızı düşünerek besleyin.

 

Formülle beslenen bebeklerin , katı yiyeceklere başlamadan önce mutlaka ek suya ihtiyaçları yoktur. Bununla birlikte, sıcak iklimlerde (veya muhtemelen ısıtılmış evlerde) küçük miktarlarda ilave su yararlı olabilir.

 

2. Aşırı yorgunluk

Bebeğiniz yorulduysa uyuya kalır mıydı? Şart değil! Bazı bebekler her an her yerde uyuyacaklar. Diğerlerinin düşük uyarıcı bir ortamda uyumak için fırsat sağlanmalıdır.

 

 

3. aşırı uyarım

Özellikle yeni doğan bebekler aşırı uyarım nedeniyle sıkıntılı hale gelmeye yatkındır. Her bebek çok farklı ve her aile benzersizdir. Bazı bebekler etraflarında herhangi bir gürültü veya aktivite ile rahatsız edilmeyecek olsa da, diğerleri daha hassastır. Bazı bebekler, ebeveynlerin aldıkları günlük faaliyetlerden kaynaklanan uyarımla çok sıkıntılı olabilirler. Genç bir bebeğin yeni dünyalarına uyum sağlaması zaman alabilir.

 

4. Karın rahatsızlığı / ağrı

Yenidoğan bebekler de, laktoz aşırı yüklenmesinden dolayı karın rahatsızlığı yaşayabilirler .

 

5. Diğer rahatsızlık türleri

Ebeveynler olarak, bebeklerimizi fazla giyme eğilimindeyiz. Bu bir bebeğin aşırı ısınmasına neden olabilir . Bebeğinizin giydiğiniz gibi benzer giysi giymesi gerekir. Uyurken, bir çarşaf ve / veya battaniye ile kapatılması gerekebilir. Uyurken başını bir şapkayla örtmeyin

 

Islak veya kirli çocuk bezleri (bebek bezleri) bebeğiniz için rahatsız edici olabilir, özellikle de bebek bezi kızarıklığı varsa .

 

Bebeklerin çok iyi bir koku duyusu vardır.  Size aşina olabilecek bazı kokular bebeğiniz için üzücü olabilir, örneğin sigara kokusu (ya da ellerinizde nikotin) ya da güçlü parfümler veya kolonyalar.

 

6. Mizaç

Mizaç , kişilik, doğaçlama ya da doğa, onu nasıl adlandırmak istersen, hepimiz farklıyız ve bebekler. Her bebek, etrafında neler olup bittiğine farklı cevap verebilir. Bazı bebeklerin mizaçları, onları daha uzun süre ağlamaya ve tahmin edilebilir bir rutine yerleşmeye daha zor hale getirir.

 

7. Sıkıntı

Bir bebek kesinlikle ebeveynlerden veya bakıcılardan sevgi dolu etkileşime ihtiyaç duyar. Fakat bebeklerin aşırı uyarımdan, can sıkıntısından daha çok ağlaması çok daha yaygındır. İhmal vakaları dışında sıkıntı yenidoğan bebekler için nadiren bir sorundur.

 

Her zaman öğrenmesine rağmen, bebeğinizin her uyanık anı eğlendirmesi gerekmiyor. Sevgi dolu etkileşiminize ihtiyacı olduğu gibi, etrafındaki manzaraları ve sesleri dinlemek ve öğrenmek için biraz sakin zamana ihtiyacı vardır. Kol ve bacaklarındaki kasları nasıl kontrol edebileceğini keşfetmek, kendi başına bir görevdir.

 

8. Yalnızlık

Bazen bebeğiniz ağlayacak, çünkü sevgi dolu kollarınızın güvenliğini hissetmek istiyor olabilir. .

 

 

9. Diş çıkarma

İlk alınan genellikle 6 aylık yaşlarda görülür. Ancak bebekler dişlerle doğabilir veya bazıları için ilk diş 15 aya kadar görünmeyebilir. Diş çıkarma sırasında , bebeğinizin dişeti diş etinden geçtiği yerde şişmiş ve ağrılı olabilir. Diş çıkarma rahatsızlığı genellikle birkaç günden fazla sürmez.

 

11. Stres

Stresli zamanlarda yaşıyoruz! Bebekler özellikle ebeveynler veya bakıcılar stres altındayken stres hissedebilir. Çevresinde çok fazla gerginlik, tartışma veya yükseltilmiş ses varsa, bebeğiniz bundan etkilenebilir.

 

12. hastalık

Bebeğiniz bilinmeyen bir nedenden ötürü çok uzun süreler boyunca ağladığında, onun iyi durumda olamayacağı ya da fiziksel bir problem yaşayabileceği konusunda endişelenmenize yol açabilir, bu da onun ağlamasına sebep olur. Endişelenmekten ziyade bir doktora gösteriniz.