Bebeklerde aşırı beslenme

Bebeklerde aşırı beslenme

 

Bebek aşırı beslenmesi özellikle yeni doğmuş biberonla beslenen bebekler için yaygın bir sorundur. Sadece şişman bebeklerin aşırı beslenen bebekler olduğu ve bir bebeği aşırı beslemenin mümkün olmadığı yönündeki yanlış iddialardan dolayı  sıklıkla gözden kaçan bir problemdir.

 

 

Aşırı besleme nedir?

 

Aşırı beslenme olarak da adlandırılan aşırı besleme,bebek midesinin tutabildiğinden daha fazla besin alan ve / veya bağırsak yolunun sindirebildiğinden daha fazla besin aldığını ifade eder.

Bir bebek, büyük hacimli beslemelerden veya küçük hacimli beslemelerin biriken etkisinden fazla besin alabilir. Bebek, düzenli kuvvetli bebek maması veya anne sütü veya yüksek enerjili besinler alırsa aşırı besleme oluşabilir.

 

Bir bebek , süt alımını kendi kendine düzenleme yeteneğini etkileyen koşullar nedeniyle aşırı beslenebilir (ne kadar yiyeceğine karar verin). Ya da ihtiyacı olandan daha fazla süt tüketmek için baskı altına alınmasının bir sonucu olarak aşırı beslenebilir .

Kimler risk altında?

 

Yenidoğan bebekler (3 aylıktan itibaren doğum) süt alımını kontrol etme kabiliyetlerini etkileyen gelişimsel sınırlamalar nedeniyle aşırı beslenmeye karşı hassastır.

 

Biberonla beslenen bebekler , bir bebeğin süt akışını kontrol etmesi ve bir bebeği emzirmeye kıyasla bir biberonla beslemesi için baskı yapması daha zor olduğundan, aşırı beslenmesi riskini artırmaktadır.

Neden bebekler aşırı besleniyor?

 

Aşırı besleme genellikle aşağıdaki nedenlerden dolayı meydana gelir:

 

1. Hatalı açlık ipuçları

 

Açlık, bir bebek ağladığında, uykusu kaçtığında ve emmek istediğini belirttiğinde istenen  ilk şeylerden biridir. Bebekler, çoğu açlık ile ilgisi olmayan birçok nedenden dolayı ağlarlar. Bebekler gelişimin sözlü bir aşamasındadır ve emme konusunda rahatlık kazanırlar. Çoğu bebek, aç, yorgun, sıkılmış, rahatsız, üzgün ve zevk için emme keyfini çıkarır.

 

Bir bebeğin davranışsal ipuçları yanlışsa, aç olmadığı zamanlarda beslenmeye yönelticeleği anlamına gelir .

 

2. Aktif emme refleksi

 

3 aylıktan küçük bebeklerin aktif bir emme refleksi vardır . Emme refleksi, bebeğin dilindeki ve ağzının çatısı, bir biberonun nipeli, annesinin memesii, emziği, yumruğu ya da parmakları ya da bir ebeveynin parmağı tarafından bastırılarak tetiklenir. Bir refleks otomatik, istemsiz bir eylemdir. Bir bebeğin emme refleksi tetiklendiğinde, isteksiz bir tepki olduğu için emer.

 

Aktif bir emme refleksi, yeni doğmuş bir bebeğin bir biberondan süt akışını kontrol etme veya yeteri kadar durmasıyla sınırlı bir yeteneği olduğu anlamına gelir. O, sütü aşağı çeker, ancak aç olup olmadığına bakılmaksızın bunu yapar.

 

3. Çok hızlı besleme

Beynimizin hem yetişkinlerde hem de bebeklerde yemek yedikten sonra ortaya çıkan tatmin duygusunu kaydetmesi zaman alır. Yenidoğanın daha hızlı beslenmesi, aşırı beslenebileceği riskini arttırır.

 

Meme hızı (deliğin büyüklüğüne göre belirlenir) ve bebeğin emme kabiliyeti sütün nipelden ne kadar hızlı aktığını etkiler. Bebekler güçlerine ve emme yeteneklerine göre önemli ölçüde değişir. Sadece belirli bir yaş grubundaki bebekler için bir meme tasarlandığından, bunun tek bir bebek için uygun bir hız olduğunu garanti edilemez.

 

4. Tokluk ipuçları

 

Doygunluk, bebeğin açlığının tatmin olduğu anlamına gelir. Bir bebek yemek için yeterli zaman olduğunda emmeyi keser. Eğer 3 aylıktan daha büyükse, aynı zamanda meme ucunu diliyle birlikte dışarı itebilir, dudaklarını birbirine kenetleyebilir, kafasını çevirebilir, arkasına dönebilir veya şişeyi uzağa itebilir.

 

Bir bakıcı, önceden belirlenmiş bir miktarda süt içmesi için onu cesaretlendirmek amacıyla bebeğin tokluk belirtilerini göz ardı edebilir veya görmezden gelebilir. Emme refleksi aktifken bir bebeğin istediğinden daha fazla yemek yapması zor değildir.

 

5. Süt gereksinimlerinin aşırı tahmin edilmesi

 

Sağlık çalışanlarının bebeklerin süt ihtiyacını tahmin etmek için kullandıkları hesaplamalar ortalamalara dayanmaktadır. Bu rakamlar , bireysel bir bebeğin ortalamadan daha az süt gerektirmesinin birçok sebebini dikkate almaz .

 

 

Erken doğmuş bebeklerin ebeveynleri, genellikle, bebeklerinin ne kadar yediğini kontrol etmeleri gerektiğine inanırlar. Bebekleri çok küçük ve zayıfken, ama sonsuza dek yapmaları gerekebilecek bir şey değildir.

 

6. Yüksek enerjili süt

 

Yüksek enerjili süt, normal dayanımlı bebek maması veya anne sütü ile karşılaştırıldığında daha az hacimde daha fazla kalori içerdiği anlamına gelir, bu da ons başına 20 kCal sağlar. Formül, süt takviyesi, yağ, karbonhidrat, pirinç gevreği veya yulaf ezmesi ilave öğün eklenmesi sonucunda besin ve kalori artırılabilir. Ya da ticari olarak üretilen, ons başına 22 ila 30 kCal arasında değişen yüksek enerjili bir formüller olabilir.

 

Yüksek enerjili beslemelerin sağlanması, zayıf veya hasta bebeklerin ihtiyaç duydukları kaloriyi daha az çabayla almasını kolaylaştırır . Bununla birlikte, yüksek enerjili besinler, sağlıklı bir yenidoğanın aşırı beslenmesini kolaylaştırır .

 

7. Ebeveynin ‘sağlıklı’ bir bebeğin görüşü

 

Birçok anne ve baba şişmanlığın iyi bir sağlık göstergesi olduğunu düşünmektedir. Ebeveyinler bebeklerini ‘şişmanlatmak’ için daha fazla içmeye ya da daha hızlı beslenmesini sağlamaya çalışabilir. Küçük bebekler ve zayıf bebekler, diğerlerine göre daha fazla yemek için baskı altında olma riski altındadır. Ancak, tombul, aşırı kilolu bebekler, süt gereksinimlerinin sadece yaş ve kiloya göre tahmin edilen standart hesaplamalar kullanılarak süt ihtiyacının fazla olduğundan daha fazla risk altındadır.

 

8. kırık uyku

 

Beslenme ve uyumak birbiriyle yakından bağlantılıdır. Bir bebeğin uyku şekli onun beslenme şeklini etkileyecektir. Kısa uykular genellikle beslemeler arasındaki kısa aralıklar anlamına gelir.

 

Kırık uyku, bebeğin uyku ihtiyaçlarını karşılamadan önce uyanması anlamına gelir. Çok erken uyanırsa, yorgunluktan ötürü aç görünebilir Bebeklerin yorgunluk , ağlama ve emme arzusu içeren yorgunluk ipuçları genellikle açlık ile karıştırılır.

 

9. Beslenme-uyku ilişkisi

 

Bir bebek beslenirken düzenli olarak uyuyakalırsa, beslenme bir uyku birliği haline gelebilir . Bir bebek uykuya dalmanın bir yolu olarak beslenmeye bel bağlamayı öğrendiğinde, yorgun ve uyumaya hazır olduğunda aç görünür . Uykusu kırılırsa uyumaya dönmenin bir yolu olarak da beslenmek isteyebilir.

 

Bir beslenme-uyku ilişkisi, bir ebeveynin bebeğin açlık ve yorgunluk ipuçlarını arasındaki farkı anlamasını zorlaştırır.

 

Bir bebeğin vücudu aşırı beslenmeye nasıl tepki verir?

 

Aşırı beslemenin bir sonucu olarak tüketilen besinler, bebeğin normal büyüme için ihtiyaç duyduğu miktarı aşmasına rağmen, bu otomatik olarak büyük kilo artışlarına neden olmaz.

 

Vücudumuzun, iç dengeyi veya uyumu korumak için otomatik olarak hareket eden binlerce mekanizması vardır. Bunlar, aşırı beslemenin etkilerini çeşitli yollarla telafi eder veya en aza indirir. İki örnek şunları içerir:

 

1. Bebek çok fazla içtiğinde

Bir bebeğin midesi yemek yerken genişler ve yiyecek yavaş yavaş bağırsaklarına boşalır. Bununla birlikte, ne kadar uzayabileceğine dair sınırlamalar vardır. Eğer bebeğin midesinin içindeki gerdirme reseptörleri normal bir aralığın ötesine uzanırsa, besleme bittiğinde veya kısa bir süre sonra, küçük tükürüklerden büyük kusmalara kadar mide içeriğini yeniden düzenler .

 

Aşırı beslenen bir bebek büyük miktarlarda sütü kusarsa aşırı beslenmenin etkilerinden kurtulabilir. Aksi takdirde, fazladan besinler diğer homeostatik mekanizmaların harekete geçtiği bu bağırsak yoluna geçecektir.

 

2. Aşırı beslenme meydana geldiğinde

 

Bir bebeğin olgunlaşmamış sindirim sistemi, belirli bir zaman diliminde sindirim enzimleri üretme konusunda sınırlı bir yeteneğe sahiptir. Sağlıklı bir bebek sağlıklı büyüme için yeterli besinleri sindirebilir, ancak bağırsakları fazla miktarda-besin sindiremeyebilir . Bu nedenle sindirilmemiş besin enerji (kalori) vücut yağ olarak depolanmaz. Bunun yerine sindirilmemiş besinler bağırsak yolundan geçer ve dışarı atılır.

Aşırı beslenmeye bağlı semptomlar

 

Aşırı beslenmesi durumunda, bebeğinizin aşağıdaki belirtileri ve semptomları gösterdiği gözlemlenebilir:

 

Gastrik semptomlar

 

 • Bebeğin midesinin hiper-uzantısına bağlı süt kusması;
 • Hızla beslenirken büyük miktarlarda hava yutulması nedeniyle geğirme.

 

Bağırsak belirtileri

 

 • Bebek anne sütünü alırsa bebek formülü besleniyorsa veya sulu, patlayıcı bağırsak hareketlerinde sık sık özensiz, kötü kokulu bağırsak hareketleri;
 • aşırı şişkinlik;
 • bağırsak spazmları veya krampları (bebek kaka yapmaya çalışırken olduğu gibi aşağıya doğru yürürken sık sık yayılır, ağlar veya ağrılar).

 

Bu bağırsak semptomları, bebeğin kalın bağırsağında sindirilmemiş laktozun fermantasyonu sonucunda ortaya çıkar.

 

Diğer belirtiler

 

 • sinirlilik;
 • uyku bozukluğu.

 

Bir bebeğin midesi normal bir aralığın ötesine uzandığında ve / veya bağırsakları fazla miktarda besinle uğraşma girişimi sırasında çalkalanırsa, rahatsız edici ve uykusuzluk yaşayabilir?

 

Bebeğin büyüme göstergesi

 

Bir bebeğin mevcut ağırlığı veya haftalık kilo alımı, aşırı beslenmenin iyi bir göstergesi değildir . Fazla beslenen bir bebek, fazla kilolu, fazla kilolu veya normal kilo aralığında olabilir.

 

 

 

Amaç bebeğinizin süt alımını kendi kendine düzenlemek için desteklemektir. Bunu aşağıdaki şekillerde gerçekleştirebilirsiniz:

 

 1. Bebeğinizin süt gereksinimlerine dair beklentilerinizin gerçekçi olduğunu kontrol edin.
 2. Bebeğinizin çok hızlı beslenmediğini kontrol edin. Bir biberonun ne kadar sürmesi gerektiğini görün . Gerekirse, daha yavaş bir emziğe geçerek beslemeleri yavaşlatın.
 3. Açlık ipuçlarını yanlış yorumlama riskini en aza indirgemek için yarı talep edilen bir beslenme düzenini takip edin. (Biberonla beslenen bebekler için beslenme düzenlerine bakınız.)
 4. Bebeğinizin yeterli olduğunu gösteren ipuçlarını tanımayı öğrenin. Onu içmeye istekli olduğundan daha fazla beslemeye çalışmayın. Bebeğinizi beslemek için asla baskı yapmayın.
 5. Bebeğinizin yeterince uyuduğunu kontrol edin.

 

 1. Bebeğinizin beslenirken uykuya dalmasını engelleyerek bir beslenme-uyku ilişkisi başlatmayın.
 2. Bebeğinizin emzirme dışındaki araçları kullanarak emzirme isteğini yerine getirin. Ona emmesi için ona bir emzik ya da parmağını ver. Eğer acıksa, size bildirir. Emzik ya da parmağını emecek kadar isteğe sahip olmayacaktır.
 3. Ağladığında ya da emmek istediğinde aç olduğunu düşünmeyin. önce başka yatıştırıcı yöntemleri deneyin, ancak son çare besleme yapın.