Bebeklerde geğirme

Bebeklerde geğirme

Bir bebeğe bakmak, dik bir öğrenme eğrisini içerir. Birçok sorunuz olacak. Bazıları geğirme ile ilgilidir. Nasıl olur? Ne kadar olur? Yada olmazsa? Ne zamana kadar devam edecek? Sorularınızın cevaplarını ve daha fazlasını bulun.

 

 

Bir bebek neden geğirir

 

Bebeğiniz besleme sırasında çok fazla hava yutuyorsa biraz rahatsız olabilir. geğirme, yutkunduğu havayı atmasına yardım edebilir. Bebeğinizin geğirmesine yardımcı olabileceğiniz çeşitli yollar vardır.

 

Amaçladığınız tüm geğirme yöntemleri …

 

  • Bebeğinizi dik veya yarı dik pozisyonda tutun; ve
  • Aynı zamanda karnı için hafif bir baskı uygulayın.

 

Bebekler genellikle bir geğirme ile küçük bir süt getirirler, bu yüzden bir bez, ya da havlu kullanışlı bir örtüye sahip olmak yararlı olabilir. Eğer bebeğiniz sık sık büyük miktarda sütü tükürürse, aşağıdaki 1 ve 2’de tarif edilen A metodunu geğirmeyi tavsiye eder, bu da onu dik pozisyonda tutacak ancak karnına daha az baskı uygulayacaktır.

 

1. omzunuzun üzerinden

  1. A) Bebeğinizi başınızın omzuna oturmasıyla göğsünüze karşı dik bir konumda tutun. Serbest elinizin ayası ile, dairesel veya yukarı ve aşağı hareketlerle nazikçe sırtını ovun

 

  1. B) Onu omzunuzun üzerine koyun. Bu, onu omzunuzun karnına karşı hafif bir baskı oluşturması için konumlandırmanızı sağlar. Onu bir elinizle sağlam bir şekilde tutun ve sırtını diğeriyle ovun.

 

2. Dizinizde

  1. A) Bebeğinizi dizinizin yanına koyun. Başparmağınızı parmaklarını çenesinin altına yerleştirerek başını destekleyin.  Nazikçe serbest elinizle sırtını ovun

 

3. Dizinizde

Bebeğinizi çapraz bacaklarınız üzerinde yüz üstü yatırın. Onu, üst bacağınızın karnına hafif bir baskı oluşturması için yerleştirin. Başını bir eliyle destekle ve sırtını diğeriyle ovuştur.

 

4. kolunda

Bebeğinizi sağ kolunuz boyunca aşağı doğru yatırın, başı dirseğinize ve kollarını kolunuzun her iki tarafından aşağıya bakacak şekilde yerleştirin. Elini (döşeme yaptığı kol) bez alanını destekliyor. Onun tarafı vücuduna yaslanıyor. Kendinizi güvende ve güvenli bir şekilde tuttuğunuzu hissettiğinizde, onu serbest elinizle nazikçe çekin ve / veya ovun. (Bu yöntem sadece küçük bebekler için uygundur.)

SSS

1. Bebeğimin geğirmesi gerekip gerekmediğini nasıl anlarım?

Bebeğiniz, geğirmesi gerekiyorsa, besleme sırasında veya yemekten sonra beslenmeyi,  durdurabilir. Popüler inancın aksine, bebekler ağlamamaktadırlar çünkü ağlamaya ihtiyaç duyarlar (ancak başka birçok nedenden dolayı ağlarlar). Bir bebeğin karnında yuttukları hava doluluk hissi verebilir,

 

Bebeklerin çoğu değişik sebepten ötürü ağlarlar, fiziksel rahatsızlıklarla ilgisi yoktur. Yeni doğmuş bir bebek, herhangi bir sebeple sıkıntılı hale geldiğinde bacaklarını otomatik olarak sallar ve bu, karın ağrısının açık bir işareti değildir .

 

2. Bebeğimi geğirtmem gerekli mi?

Bu bebeğinize bağlı. Bazı bebekler beslenmede diğerlerine göre daha fazla hava yutmakta, bu nedenle daha sık sık geğirmeleri gerekebilir. Biberonla beslenen bebekler emzirilen bebeklerden daha fazla hava yutma eğilimi gösterir. Anne sütü ile beslenen bir bebeği geğirtmek her zaman gerekli değildir, ancak onun bebeğinize bağlı olması gerekir. Şişeyle beslenen bebeklerin genellikle geğirmesi gerekir..

 

 

3. Bebeğimi ne zaman geğirtmeliyim?

Bir bebeği geğirtmek için belirli bir zaman dilimi yok ve belirlenmiş sayıda geğirme yoktur. Her bebek farklıdır. Bebeğinizi beslemeye ne kadar devam ederseniz bebeğinizin bireysel koşullarına bağlı olur.

 

Ebeveynler genellikle çok az zamandan ziyade bebeklerini çok fazla zaman geçirirler. Bu, bebeğinizin olması gerekenden daha uzun süre uyanık kalmasıyla sonuçlanabilir ve bunu yaparken aşırı yorgunluk riskini artırır . Daha sonra gaz (rüzgar) veya yorgunluktan dolayı ağlayıp ağlamadığını söylemek çok zor olabilir.

 

.

 

4. Ya bebeğim geğirmezse?

Geğirme  ‘uykulu bir bebekten’ almak çok zor olabilir! Beslendikten sonra, bebeğiniz içeriyorsa ancak denemekten 5 dakika sonra geğirmezse, devam etmeye gerek yoktur. Her seferinde geğirmeyecektir!

 

Bazı bebekler, beslenmeye devam ederseniz, beslenmeye devam etmek istedikleri  için ağlarlar. Bebeğiniz ağlıyorsa ancak 1 ya da 2 dakika içerisinde geğirmiyorsa, beslenmeye geri dönün.

 

5. Bebeğim geğirmezse bu sorun çıkarır mı?

NADİREN! Yutulan hava bir dolgunluk hissi verebilir, bu da bebeğinizin başka türlü süt içmeyeceği anlamına gelebilir, ancak bunun tek dezavantajı bir sonraki öğünü daha erken isteyecektir. Bazen bir geğirme ile az ya da çok süt gelebilir. Bu normaldir.

 

Beslenme sırasında biraz hava yutulması kaçınılmazdır, bu yüzden üzerinde ‘stres’ olmaması önemlidir. Çoğu durumda, yutulmuş hava bebeğinize herhangi bir rahatsızlık vermez. Yutulan hava ya vücudu tarafından emilecek ya da aşşağı doğru geçecektir.

 

Bir bebeğin sıkıntısı için sık sık ” gaz sıkışmış hava ” suçlanır   Yutulan hava   bir sebep değildir  . Sıkıntılı bebekler ağladıkça genellikle ek havayı yutmaları nedeniyle, uzun süre ağlayarak sık sık bir baloncuk ya da ikiye çıkarlar. Bu, ebeveynler için kafa karıştırıcı olabilir çünkü gerçekte ağlamanın sadece bir yan etkisi olduğu zaman, ağlamanın nedeni olarak kolayca yanılabilir.

 

Az sayıda bebek sık sık aşırı sulu barsak hareketleri ile birleştiğinde bağırsaklarında aşırı gaz üretilirken rahatsızlık yaşayabilir. Bununla birlikte, bu belirtiler, bir dizi farklı nedenlerle ilişkili olabilir: olgunlaşmamış bir sindirim sistemi; sindirim bozukluğu; uygun olmayan bir diyet; veya aşırı besleme, yutulmuş havaya bağlı değildir.

 

6. İlaçlar geğirmeye  yardımnda bulunur mu?

ilaçların yan etkileri, potansiyel olarak gazın (rüzgarın) kendisinden daha büyük problemler yaratabilir. Çalışmalar, küçük miktarda şeker suyunun, bebeğin geğirmesine yardımcı olarak ilaç karışımları kadar etkili olduğunu göstermiştir.

 

İlaç kullanmaya karar verirseniz , yatıştırıcı veya alkol içeren karışımlardan kaçınmak önemlidir. Bunlar bebeğinizin gazını rahatlatıyor gibi görünebilir, ancak gerçekte onu sakinleştirmekten biraz daha fazlasını yaparlar.