Bebeklerde Uyku Beslemesi nedir ?(Rüya beslenmesi)

 

 

Bebeklerde Uyku Beslemesi nedir ?

 

Uyku beslemesi, bazen rüya beslemesi olarak adlandırılır, uykulu ya da uykudayken bir bebek beslendiğinde ortaya çıkar . Bebek başlangıçta uyanık olabilir, sonra da uyurken  ve hafif uyku sırasında yemeye devam eder. Ya da bebek zaten uyuşuk bir halde iken, uyurken ya da uykudan uyanmaya başladığında bir besleme sağlanabilir.

 

Uyku ile beslenme, bebeğin başını çektiği bir şey olabilir  – bebeğin zihin altında yatan bir beslenme veya uyku problemine tepki olarak yaptığı bir şeydir.  Ya da Anne ve babanın – bebek besleme veya uyku problemini çözmek için bir  başlattığı bir besleme şeklidir

.

Bazı bebeklerin uyku beslemelerini tercih etmeleri

 

Bebeğinizi uykulu ya da uykulu bir halde beslemek, yapmayı seçtiğiniz bir şey olmayabilir, uyanıkken beslemeyi reddederse, uyanıkken beslenirken yeterince yemiyorsa ya da kendisinin iyilikli olduğu için yapmak zorunda kaldığınız bir şey olabilir. uykulu bir halde beslenme.

 

Bebeğiniz kısmen uyuyabilir. Belki biraz sütünü yarım bırakabilir, sonra beslenirken uyuyakalır ve gerisini bitirir ya da mamasının kalanını sunmadan önce uyuyana kadar bekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, bebeğiniz sadece uyku sırasında beslenebilir.

 

Bebeklerin uyku beslenmesini tercih etmesinin bazı nedenleri şunlardır:

 

1. Uykulu yenidoğan

Beslenme zamanı ve çabası yenidoğan için çok fazla enerji tüketir. Yenidoğan bebekler karakteristik olarak bir uyarı durumunda beslenmeye başlarlar, ilk açlıkları tatmin edildiklerinde uykusuz olurlar, ancak hafif uyku sırasında emmeye devam ederler,

 

Yenidoğanın çoğunun beslenmeye ek olarak zaman zaman emmesi güçlüdür. Özellikle yorgunken emmeye bayılırlar. Yenidoğanlar aktif bir emme refleksine sahiptir, yani bir yemek sunulduğunda, uyanık veya hafif uyku sırasında beslenmeleri muhtemeldir.

 

2. Beslenme-uyku birliği

Bir bebek beslenirken tekrar tekrar uykuya daldığında, beslenme bir uyku birliği haline gelebilir (psikolojik olarak uykuya dalma eylemiyle bağlantılıdır). Bir beslenme-uyku birliği bebekte o anda aç olsun ya da olmasın, yorgun ve uykuya hazır olduğunda beslemek için çalışacaktır

 

3. Davranışsal besleme önleme

Bir bebeği istemediği zaman beslemek veya beslemeye devam etmek için zorlamak için uygulanan baskı, bebeğe (ve ebeveynlere) can sıkıcı, hoş olmayan veya stresli bir deneyim beslemesini sağlar. Tekrarlanan zaman ve tekrar tekrar verildiğinde, beslenmeye yönelik baskı, bebeğin davranışsal bir beslenme bozukluğu geliştirmesine neden olabilir. Uykuda besleme, bir bebeğin basınç nedeniyle davranışsal bir beslenme bozukluğu geliştirdiğinde yaygın olarak gelişen bir durumdur.

 

Beslenmeye karşı gelince, bebek sıkıntı çeker ve besleneceğini ya da küçük bir miktar (genellikle her defasında benzer miktarda) tükettikten sonra beslenmeyi reddeder. Bununla birlikte, uykulu ya da uykudayken ve bu nedenle daha az bilinçli olduğunda, gardını indirir, içgüdüsel olarak emer ve en az dirençle iyi beslenir. Bebeğin uykulu bir halde itirazsız beslendiğini keşfettikten sonra, birçok ebeveyn bebeği uyutmaya çalışmadan önce uykulu ya da hafif uykuya dalıncaya kadar beklemeyi seçer. Böylelikle savaşarak beslemekten kurtulabilirler. Zamanla uyanık ve uyku beslemeleri arasındaki denge, bebeğin yalnızca uykulu ya da uyurken beslenmesine doğru kayabilir.

 

Beyin gelişmesindeki gelişmeler nedeniyle, bebekler, hafif uykuda, olgunlaştıkça, çevrelerinin giderek daha fazla farkına varırlar. Yaklaşık 5 aylıkken, uyanıkken beslenmeye karşı mücadele eden bir bebeğin uykuya dalması genellikle daha zorlaşır. Bebek uyurken beslendiğini algılarsa, ya beslemeye direnir ya da durur ve eğer ebeveyn devam ederse uyanacağını ve kuvvetli bir şekilde beslemeyi reddedeceğini söyler. Uykuda beslenme başarısız olduğunda, ebeveynler, bebeklerinin yeterli miktarda süt almasını sağlamak için bir araçlarının olmadığını ve bunun sonucunda bebeğin ağırlığının azaldığını fark edebilir.

 

Birlikte var olan problemler

Yukarıda açıklanan  problemler,   olabilir.

 

Genel olarak sağlık çalışanları, bu ortak beslenme sorununun neden geliştiği davranışsal nedenlerden habersizdirler. Bu nedenle, ebeveynleri uyanıkken isteyerek beslenmeleri için bebeklerini nasıl teşvik edecekleri konusunda tavsiyelerde bulunamazlar.  Bebek Bakımı Danışmanı profesyonelleri, bu ve diğer beslenme problemlerini çözmek için ebeveynleri desteklemede kapsamlı deneyime sahiptir.

Gerçek mi kurgu mu?

 

Asit reflüsü olan bebekler uyku mamasını tercih ederler.

 

YANLIŞ:   Bir bebek beslenmeleri sırasında sıkıntılı bir davranış sergilediğinde, bu genellikle asit reflü ile ilişkili ağrıya bağlanır. [Sebepler belirsizken sağlıklı bebekler tarafından gösterilen diğer birçok problemli davranış gibi.] Uyku bebeğin acı hissetmesini engellemez. Ağrının uyanık olduğu zamanlardaki bir bebeğin sıkıntısının nedeni ise ağrı, uyku beslemesi denendiğinde bebeğin uyanmasına ve sıkıntılı davranış göstermesine neden olur. Asit reflünün yanma etkileri ile ilişkili olan ağrı uyanıklık mamalarına özel değildir ve mama durduğu için aniden yok olmaz. Beslenme sırasında acı çeken bir bebek, beslemenin kesilmesinden sonra uzun süre çığlık atacaktır .

 

Davranışsal bir beslenme engellenmesinin, bir bebeğin uyanıkken ve sıkıntılı beslenme davranışlarını sergilemesinin nedeni uyanıkken ve uyku sırasında iyi beslenmesinin sebebi daha fazladır. Davranışsal bir beslenme bozukluğu durumunda, bebeğin sıkıntısı, ebeveynlerin bebeklerini beslemeye son vermesinden kısa bir süre sonra sona erer ve uyku sırasında iyi beslenir, çünkü beslendiğinden ve bu yüzden karşı koymadığından habersizdir.

Uyku beslemeyle ilişkili problemler

 

Yeni doğan bebeklerin çoğu, herhangi bir bariz komplikasyon olmaksızın, bazen veya sıklıkla uyurlar. Bununla birlikte, ebeveyn ya da bebek tarafından başlatılan bir şey olup olmadığına bakılmaksızın, uyku ile ilişkili olası sorunlar vardır .

 

 • Uyku yoksunluğu: Bir uyku yemek ilişkisi, uykusuzluk ile sonuçlanabilir, bu da uyku yoksunluğundan dolayı bebek sıkıntısına neden olabilir.
 • Yetersiz beslenmesi: Kronik uykudan yoksun bir bebek, beslemeyi tamamlamadan önce uyuyabilir. Bu durumda katı bir beslenme programı yetersiz beslemeye neden olabilir.
 • Aşırı besleme:  Yenidoğan bebekleri, aktif bir emme refleksine sahip oldukları için aşırı beslenmeye yatkındırlar. Talep edilmeyen öğün’ler sunmak, fazla besleme sorunu yaratabilir
 • Diş çürüğü: Yutkunma sıklığı uyanıkken uykuda azalır. Süt diş çürümesinin gelişmesine neden olan bakteriler bebeğin ağzında toplanabilir.
 • Aspirasyon: Uykulu bir halde beslenme, bir bebeğin sütü boğabilmesi veya sütü akciğerlerine çekmesi riskini artırır.
 • Solunum yolu enfeksiyonları:  Çalışmalar, uyuyan bebeklerin solunum yolu enfeksiyonları  riskinin arttığını göstermektedir.
 • Ebeveyn stresi: Bir bebek sadece uykulu bir halde besleyeceği zaman, yemek yemeye yetecek kadar aldığından emin olmak aile hayatına egemen olur. Bebeklerin uykuya daldığı veya uyanık olduğu zamanlar için beslemelerin tam zamanında yapılması gerekir. Bebekler kısa bir süre boyunca hafif uykuda olabildiği için, her seferde alınan süt miktarı küçük olabilir, bu da bebeğin yaş için ortalamadan daha sık beslenmesi gerektiğini ifade eder.

Ebeveynlerin rüya beslemeleri sunmasının nedenleri

 

Aşağıdaki nedenlerden biri için  gece geç saatlerde uyuyabilirsiniz.

 

1. bebeğin gece besleme desenini değiştir

Bazı bebekler, gecenin ilk yarısında en uzun süre devam eden uykularına sahip olacak ve sabahın erken saatlerinde besleneceklerdir. Yatağa gitmeden önce bebeğinizi beslemeyi hayal etmek, bu noktadan itibaren en uzun blok uykusunu almasını teşvik edebilir ve böylece kesintisiz uyku saatinizi arttırır.

 

2. Geceleri uyanma bebek şansını azaltın

Genel olarak, 6 aylıktan küçük bebekler gece boyunca bir veya daha fazla besleme gerektirir. Bebeğinizi uykudayken beslemek uyumaya devam etmesini sağlayabilir. Faydası, onu tekrar uyumaya bırakmanıza gerek kalmaz.

 

3. Bebeğin süt alımını artırın

Geceleri uyku beslemesini veya iki sağlanması olabilir bebeğinizin toplam günlük süt alımını arttırır.

besleme nasıl yapılır?

 

Bir rüya beslemesi, yatmadan önce bebeğinize verdiğiniz öğündür. Beslemenin saat 10 ile 23:00 arasında olmasına, ancak bebeğinizin son beslemesinden bu yana 2,5 ila 4 saat geçmesine izin verin.

 

 • Işıkları düşük tutun. Konuşmaktan veya gürültüden kaçının.
 • Emziriyorsanız, uyuyan bebeğinizi yavaşça kollarınıza alın.
 • Rüyası, beşiğinde biberonla beslenen bir bebeği besler. Onu bir yastık üzerine yatırın, böylece yarıya yaslanmış bir pozisyonda beslenir. Yastığı çıkarın ve beslemeyi bitirdikten sonra onu düz koyun. [Bebeğinizi asla denetimsiz beslemeye bırakmayın.]
 • Uyanmadan onu meme ya da şişenin memesini dudaklarından geçirin. Eğer tepki vermiyorsa, ağzını hafifçe açıp memeyi takın.
 • Buruşma genellikle gerekli değildir, çünkü bebekler genellikle uyku sırasında çok az hava yutmaktadır. Bebeğinizin geğirmesi gerektiğini düşünüyorsanız, onu dik pozisyonda oturtmaya çalışın. alt yerine sırtını sürtün. 2 dakika içinde çıkmadıysa pes etmeyin.
 • Bebeğini aldın, hala uyurken yatağa döndürdün. Herhangi bir zamanda uyanmaya başlarsa, onu tekrar uyutmak için bir ses çıkarmayı deneyin.
 • Yalnızca ağır ıslak veya kirli ise bezini değiştirin.

 

Hafif uyku sırasında otomatik, ritmik emme ve yutma güçlüdür, ancak uyku derinleştikçe azalır. Bir rüya öğünü ile bebeğiniz birkaç saatliğine çoktan uykuya dalmış olabilir ve mümkün olduğu kadar uyuyakalmış olabilir. Eğer emmiyorsa, yanağını, göğsünü, bir elini veya ayağını okşayarak hafifçe uyandırman gerekebilir. Onu yeterince besleyemiyorsanız, , yarın gece farklı bir zaman deneyin.

 

Rüya beslenmesinin dezavantajları

 

Birçok anne-baba, geç akşam uyku öğününü (rüya beslemesi) bebeği için daha iyi bir uyku sağladığını ve bu nedenle kendileri için daha iyi bir uyku sağladığını yemin eder. Ancak, diğerleri bebeği uyku sırasında beslerken bulduklarını umdukları faydaları sağlamaz. Ve bazı durumlarda, istenmeyen  sonuçları vardır; Örneğin:

 

 • Bebek emmiyor: Bebekler, gecenin ilk yarısında derin uykuda daha uzun süreler geçiriyorlar. Eğer bebeğiniz onu beslemeye çalışırken uyuyakalırsa, emmesi için iyi bir şans vardır. Ayrıca, uyurken beslenebilme yeteneği, bir bebek büyüdükçe azalır.
 • Bebek hala aynı zamanda uyanır: Bir rüya öğünü bebeğinizin umduğun süre boyunca uykuda kalmasına yardımcı olacağını garanti etmez. Birçok bebek için rüya öğünü, gece uyku düzenine göre bir fark yaratmaz. Rüyada beslenip beslenmediklerine bakılmaksızın aynı anda uyanmaya devam edebilir. [Açlık, bebeklerin gece boyunca uyanmasının tek nedeni değildir. Bilinen uyku birliğinin varlığı ya da yokluğu, bir bebeğin uykuya dalma ve uykuda kalma yeteneği üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir
 • .

Uykunuzu kaybedebilirsiniz:   ümit ettiğin faydaları elde etmeden, uykuyu beslemek, bebeğinize ihtiyaç duymayacak bir öğün sağlamak için geç kalmaya ya da belirli bir zamanda kalkarak uykunuzun bir kısmını gereksiz yere  feda etmeniz anlamına gelebilir.