Bebeklerin ne kadar süte ihtiyacı vardır?

Bebeklerin ne kadar süte ihtiyacı vardır?

 

Biberonla beslenen bir bebeğin ebeveyni olarak, yeterince yemek yemediğinden veya çok fazla besleneceğinden endişelenebilirsiniz. Bu makalede, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu miktarın nasıl hesaplanacağı ve bazı bebeklerin neden diğerlerine göre daha fazla ve biraz daha az talep ettiği açıklanmaktadır.

 

Endişeye neden var mı?

 

Bebeğinizin yeteri kadar kilo  almamasından endişeleniyor olabilirsiniz çünkü o, doyumsuz bir iştahı var gibi görünüyor ya da genellikle ağlıyor ya da uyanıyor. Ya da önerilenden daha fazla veya daha az süt alıyorsa potansiyel sağlık sonuçları konusunda endişelenebilirsiniz.

 

Çoğu durumda, ebeveynler bebeğinin tükettiği süt miktarı konusunda  endişe duymaktadır. Bebek sağlıklı büyüme için ihtiyaç duyduğu şeyi alır. Endişe, ebeveynlerin bebeğinin değişen beslenme gereksinimlerinin farkında olmamalarından kaynaklanmaktadır ve dolayısıyla bebeğin şu andaki gelişim aşamasında ihtiyaç duyduğu süt miktarı hakkında gerçekçi olmayan beklentilere sahip olabilir. Bir sağlık çalışanının bireysel farklılıkları hesaba katması yanlış hesaplaması ya da başarısızlığı – ki bunların çoğu bir bebeğin standart önerilere göre daha fazla ya da daha az süt gerektirmesine neden olabilir – bir ebeveynin gerçekçi olmayan beklentilerinin kaynağı olabilir.

 

Ama elbette, bazı durumlarda endişe için gerçek bir neden vardır. Durumun böyle olup olmadığını belirlemek için iyi bir başlangıç ​​noktası, ‘ortalama’ bebeğin farklı gelişim aşamalarında ne kadar süt gerektirdiğini bilmek. Fakat daha da önemlisi, bir bebeğin ‘ortalama’ bebeğe kıyasla daha fazla veya daha az süt gerektirmesinin birçok nedeninin tespit edilmesidir.

 

 

Süt gereksinimlerini neler etkiler?

 

Standart hesaplamalar, bir bebeğin süt gereksinimlerini tahmin etmek için basit bir rehber sunar. Onlar sadece bir bebeğin yaşına ve kilosuna dayanır. Standart hesaplamalar, bebeğin süt gereksinimlerini etkileyen birçok değişkeni hesaba katmaz:

 

  1. büyüme hızı;
  2. vücüt yağı;
  3. Genetik bağışıklık;
  4. vücut şekli;
  5. metabolizma hızı;
  6. aktivite seviyeleri;
  7. sağlık durumu;
  8. süt konsantrasyonu;
  9. tüketilen katı yiyeceklerin miktarı
  10. besleme desenleri.

 

1. Büyüme oranı

Bir bebek olgunlaştıkça, büyüme oranı yavaş yavaş yavaşlar. Örneğin, ‘ortalama’ bebek doğum ağırlığını 4 aylık yaklaşık ikiye katlar ve doğum ağırlığını 12 aya kadar üçe katlar.

 

Bir bebeğin büyüme hızı yavaşladığı için, bu , vücut ağırlığına bağlı olarak daha az süt ihtiyacı anlamına gelir . Bebeklerin vücut ağırlığı , ilk aylarda bu kadar hızlı bir oranda arttığından, her gün tüketilen toplam süt miktarı , büyüme hızının yavaşlamasına rağmen artmaktadır . ‘Ortalama’ bebeğin toplam süt alımı tipik olarak yaklaşık 4-6 aylıkken doruğa ulaşır ve daha sonraki aylarda yavaş yavaş azalır

Yaş için günlük süt alımının ortalama aralığını gösteren aşağıdaki tablo, 4-6 aylıkken tüketilmeden önce tüketilen sütte bir zirve göstermektedir.

 

 

Yaş

Günde ortalama besleme sayısı 

Günlük ons

 

Günde mililitre

1 ay6 ila 812 – 22350 – 600
2 ay527750
3 ay527 – 32750 – 900
4,5,6 ay4 ila 527 – 36750 – 1000
7,8,9 ay3 ila 422 – 28600 – 800
10,11,12 ay322 -28600 – 800
12 aydan fazla322600

 

Not:  Bebeğiniz belirtilen miktarı almıyorsa, bu yanlış bir şey anlamına gelmez. Fakat bunun sebebini belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olabileceği anlamına gelir. Okumaya devam et  sebebini bulabilirsin.

 

2. Vücut yağ

Bir bebeğin vücut yağının tahmin edilmesinin bir yolu, ağırlık / boy oranını hesaplamaktır. Bu, bir sağlık çalışanının, bebeğin kilosunun, uzunluğuna veya kilolu veya aşırı kilolu olmasına göre sağlıklı bir aralıkta olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur.

 

Bir bebeğin taşıdığı vücut yağ miktarı süt gereksinimlerini tahmin ederken kilodan daha önemlidir. Örneğin, aynı yaştaki üç bebek aynı miktarda ağırlığa sahip olabilir, ancak bir bebek aşırı kilolu olabilir, diğeri zayıflayabilir ve üçüncü bebek sağlıklı bir kilo aralığında olabilir. Fark, her bebeğin uzunluğu ile ilgilidir. Bu nedenle, aynı yaş ve kiloda olmasına rağmen, her bebek farklı miktarlarda süt gerektirebilir.

 

Bazı bebekler gebelik yaşı için düşük kilolu olarak doğarlar. Diğerleri doğumdan sonraki ilk aylarda zayıf büyümeye neden olan beslenme problemleri yaşamaktadır. Bebek doğduğunda veya beslenme problemi düzeltildikten sonra, ‘yakalama’ büyümesini gösterebilir. ‘Yakalama’ büyüme döneminde, yaşı ve kilosu için yaklaşık süt miktarından daha fazlasını tüketebilir.

 

 

3. Genetik bağışıklık

Genetik olarak uzun olma eğiliminde olan bir bebek (genellikle ebeveynler ve aile üyeleri uzun olduğu için), genetik olarak küçük olmaya programlanmış bir bebeğe kıyasla daha büyük miktarlarda süt alabilir (çünkü ebeveynler ve aile üyeleri küçük bir boyuta sahiptir). Büyük ebeveynlerden doğan bir bebek, küçük ebeveynlerden doğan bebeklere kıyasla daha fazla kilo alır. Dolayısıyla her bebek, ‘ortalama’ dan daha fazla veya daha az süt gerektirebilir.

 

 

4. Vücut şekli

Tıpkı insan ırkının geri kalanı gibi, bebekler vücut şekline göre değişir. Bir bebeğin  genetik kaynağı, vücut şeklini ve uzunluğunu da etkiler. Üç ana vücut şekli tipi vardır: ektomorf, mezomorf ve endomorf. Ektomorflar, yağsız vücut kütlesine sahiptir. Endomorflar, uzunluğa göre geniş bir vücut kitlesine sahiptir. Mesomorph aralarında bir yere düşer.

 

Bebeğinizin genetik olarak programlanmış vücut şekli iştahını ve dolayısıyla almaya istekli olduğu süt miktarını etkileyecektir. Bebeğinizin yeterince süt almadığından endişeleniyorsanız, yalın, genetik olarak yalın olmaya programlanmış olabilir mi düşünün.

 

5. Metabolizma oranı

Metabolizma oranı, kalorileri ne kadar çabuk yaktığımız anlamına gelir. Bazı bebekler, bazı yetişkinler ve çocukların yaptığı gibi, diğerlerine kıyasla daha hızlı veya daha düşük bir hızda kalori yakarlar. Bu nedenle, daha hızlı veya daha yavaş bir metabolik hıza sahip bir bebek, aynı yaş ve ağırlığa sahip başka bir bebeğe kıyasla daha fazla veya daha az kalori gerektirebilir.

 

6. Aktivite seviyeleri

Daha aktif olan bir bebek,  daha fazla kalori yakar. Bazı bebekler çok meraklıdır ve her zaman hareket halindedir. Faaliyetlerini yerine getirmek için ortalamadan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilirler. Alternatif olarak, bebek genetik olarak yalın programlanmış olabilir. Diğer bebekler çok rahatlar, çok uyurlar, oturup mutlu olurlar. Daha az kalori gerektirebilirler… Aynı zamanda bebeğin bedenine, vücut şekline ve metabolik hızına bağlıdır.

 

7. Sağlık durumu

Akut ve kronik hastalıklar bir bebeğin iştahını etkileyebilir ve bu nedenle yemeyi arzular. Bazı tıbbi durumlar, bebeğin sağlıklı büyümeyi sürdürmek için ihtiyaç duyduğu kalori miktarını etkileyecektir; . Bazı fiziksel problemler ve genetik koşullar zayıf büyüme ile ilişkilidir ve bu nedenle bebeğin iştahını olumsuz yönde etkileyebilir veya etkili beslenebilme yeteneğini engelleyebilir.

 

8. Süt konsantrasyonu

Süt gereksinimlerini tahmin etmek için standart hesaplamalar, 100 ml’de ons başına 20 kalori veya 68 kalori sağlayan düzenli kuvvetli anne sütü veya bebek formülü temelindedir. Bununla birlikte, bir bebeğe, 100 ml’de 22, 24, 27 veya daha fazla kalori veya 75, 82, 90 veya 100 kalori sağlayan yüksek enerjili süt verilebilir.

 

Yüksek enerjili süt beslemeleri, erken doğmuş bebekler gibi yüksek enerjili gereksinimlere sahip bebekler için tasarlanmıştır;

Yüksek enerjili süt temel olarak bebeğin normal kuvvet sütüne kıyasla daha az hacimde daha fazla kalori alması anlamına gelir. Yani bebeğiniz yüksek enerjili süt alırsa, süt gereksinimlerini tahmin ederken bu dikkate alınmalıdır.

 

9. Katı yiyecekler

Bebeğiniz, büyüme ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için günde birkaç kalori gerektirir (bu, günden güne değişir). Katı gıdalardan aldığı daha fazla kalori, sütünden (anne sütü veya bebek maması) daha az alacağı kadarıyla beslenir.

 

Katı yiyeceklerle ilgili olarak süt beslemelerinin sırası ve zamanlaması, bebeğinizin her kaynaktan aldığı kalori miktarını etkileyecektir. Eğer yeterince süt içmiyorsa, büyük miktarlarda katı yiyecekler yiyorsa, önce süt beslemelerini, ardından da 20 dakika sonra katı maddeleri sunmayı deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, eğer sütünü seviyorsa ancak katıları reddediyorsa, önce katı maddeler sunmayı deneyebilirsiniz.

 

10. Beslenme modelleri

Bebeğinizin her gün beslediği mama sayısı ve her yemde aldığı miktarı etkileyecektir . Genel olarak, günde 8 kez beslenen bebek, günde 6 kez yediği zaman , her beslenmede daha az zaman alacaktır . Ancak gün boyunca her iki şekilde de aynı miktarda baz alırsınız. Elbette, mama sayısının bebeğinizin biyolojik ihtiyaçları ile eşleşmesi gerekiyor.

 

Özetle

Sağlıklı bir bebeğin tüm yaş ve ağırlığa göre hesaplanan yaklaşık rakamlardan daha fazla veya daha az alması için olası tüm nedenleri düşündüğünüzde, bir sağlık uzmanı, diğer ebeveynler, bebek maması üreticileri veya İnternet sitelerinin neden mümkün olmadığını kolayca görebilirsiniz. Bebeğinizin ne kadar süt olması gerektiğini söyleyebilir. Miktarı tahmin edebilirler, ancak sonuçta sadece bir tahmin olabilir

 

Vücudunun ne kadar ihtiyacı olduğunu sadece bebeğiniz belirleyebilir. 

 

Nasıl yardımcı olabiliriz!

 

 

Birçoğu zayıf büyüme potansiyeline sahip olan çoğu bebek ve çocuk besleme problemi önlenebilir. Bir ebeveyn olarak bebeğinizi besinler ile sağlıklı bir ilişki geliştirmeye ve yemekten ve yemeklerden nasıl etkilendiğinizden ve beslenme ipuçlarına yanıt verdiğiniz şekilde yemekten zevk almaya teşvik edebilirsiniz. Bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını ve beslenme ortaklığındaki rolünü anlayarak, beslenme bebeğiniz ve sizin için zevkli bir deneyim olmaya başlayabilir ve devam edebilir.