Biberonla besleme

 Biberonla besleme

 

Beslenme süreleri bebeğinizle olan özel bağı güçlendirmek için harika bir fırsattır. Bebeğiniz için beslenme sürelerini nasıl keyifli ve tatmin edici bir deneyim haline getireceğinizi öğrenin.

 

 

 

adımlar

 

Birçok biberonla beslenme problemi, bir bebeğin nasıl beslendiğiyle doğrudan ilgilidir. Önemsiz küçük detaylar gibi görünen şey aslında bebeğin rahatlaması ve beslenmesi sırasında keyfi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

 

Başlamadan önce, bebeğinize vermeden önce daima sütün (şişelenmiş anne sütü veya mama) sıcaklığını test edin. Bunu sadece sıcak ve sıcak olmadığından emin olmak için bileğinizin iç tarafına bir miktar süt dökerek yapabilirsiniz.

 

Bebeğinizle rahatça oturun. Bebeğinizi, yarı yatık pozisyonda (tamamen düz değil) uzanacak şekilde tutun. Başının çok arkaya veya çok ileriye eğilmediğinden emin olun. Başınız ve boynunuzla aynı pozisyonda ne kadar rahat içeceğini hissedin.

 

Bebeğinizi ağzını açmaya teşvik etmek için, emzik ile dudaklarına dokun. Meme ucunun dilinin üzerinde değil, altına yerleştirildiğinden emin olun. Genç bebekler ağladıklarında dillerini kaldırma eğilimindedirler. Meme ucu, dilinin altına yanlışlıkla yerleştirilirse, yutma güçlüğü yaşayacağınızı ve sütün ağzından sızdığını göreceksiniz.

 

Onu rahat hissettiği kadar memeyi ağzının içine almasına izin verin. Şişeyi geri tutmayın, çünkü sadece ucu ağzındaysa onu beslemesi zor olacaktır.

 

Şişeyi, şişenin meme ve boynunun süt içerecek şekilde tutun. Şişeyi yüzüne dik bir açıyla destekleyin, böylece meme ucu ağzının arkasına doğru işaret eder. Şişe düşük tutulursa, meme ucu ağzının çatısına doğru bastırır. Şişenin çok yüksek tutulması durumunda, meme başı diline basacaktır. Şişeyi çok yüksek veya çok düşük tutmak, meme ucundaki emmeyi sürdürmesini zorlaştırabilir.

 

Beslerken süt içerisine hava kabarcıkları dolduğundan emin olun. Herhangi bir hava kabarcığı göremiyorsanız, yavaşça beslenirken, kabarcıkları görene kadar meme halkasını (nipeli şişeye bağlayan kısım) yavaşça gevşetin. Sütün çok fazla gevşememesine dikkat edin, çünkü bu süt her tarafına sızabilir.

 

Bebeğinizin durması ve gaz ortaya çıkarması için, beslemede bir veya iki kez zaman verin. Ama üzülürse onu yatıştırmaya çalışmayın, bazı bebekler bir seferde tüm şişeyi içmeyi sever.

 

Bittiğine bebeğinin karar vermesine izin verin. İçtiği miktar mamada beslenmeye değişebilir. Besleme çok hızlı veya çok yavaş olmamalıdır.